Ekonomi

ABD İsrail’e silah sevkiyatını askıya aldı

Amerika Birleşik Devletleri kısa bir süre önce, Gazze’de Hamas militanlarıyla devam eden çatışmalarda kullanılan ağır, sığınak delici bombaları da içeren İsrail’e yönelik önemli bir silah sevkiyatını askıya aldı. ABD Başkanı Joe Biden tarafından alınan karar, İsrail’in Refah’taki askeri eylemlerine, özellikle de bölgede yerinden edilmiş çok sayıda kişinin refahına ilişkin endişeler nedeniyle bir yanıt niteliğindeydi.

İsrail’e sevkiyatı durdurulan bombalar her biri 2,000 pound ağırlığında 1,800 adet ve her biri 500 pound ağırlığında 1,700 adet bombadan oluşuyordu. Bu askıya alma, bu tür silahların yoğun nüfuslu kentsel ortamlardaki potansiyel etkilerine ilişkin endişeleri yansıtmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri İsrail’in başlıca silah tedarikçisi olmuş, Almanya ve İtalya da önemli katkılarda bulunmuşlardır.

ABD ve İsrail 2016 yılında, 2018’den 2028’e kadar uzanan ve 38 milyar dolar askeri yardım sağlayan üçüncü bir 10 yıllık Mutabakat Muhtırası imzaladı. Bu yardımın 33 milyar doları askeri teçhizat alımı ve 5 milyar doları da füze savunması içindir. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından Mart ayında yayınlanan bir bilgi notuna göre ABD, İsrail’in 2019-2023 yılları arasındaki askeri yardımının %69’unu sağladı.

İsrail, 75 adet satın almayı planladığı son derece gelişmiş bir savaş uçağı olan F-35 Müşterek Taarruz Uçağı’nın ilk uluslararası operatörüdür. Bugüne kadar İsrail, ABD’nin yardımıyla finanse edilen bu jetlerden 36’sını teslim almıştır. Ayrıca ABD, İsrail’i Demir Kubbe ve David’s Sling savunma sistemlerini geliştirmesi konusunda desteklemiştir.

Almanya’nın İsrail’e silah ihracatı 2023 yılında önemli bir artış göstererek 326,5 milyon avroya ulaştı. 7 Ekim’de Hamas tarafından gerçekleştirilen saldırının ardından Alman hükümeti bu izinlere öncelik verdi. Almanya’nın ihracatı hava savunma sistemi bileşenleri ve iletişim ekipmanlarını içeriyor. Almanya 2019-23 döneminde İsrail’in askeri yardımlarının yaklaşık %30’unu sağladı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

İsrail’in en büyük üç silah tedarikçisinden bir diğeri olan İtalya, Gazze savaşının başlamasından bu yana yeni ihracat onaylarını durdurdu. Son teslimatlar Kasım ayında yapıldı. İtalyan yasaları savaş halindeki ya da uluslararası insan haklarını ihlal eden ülkelere silah ihracatını yasaklıyor. Aralık ayında İtalya İsrail’e 1.3 milyon Euro değerinde silah ihraç etti ki bu rakam bir önceki yıla göre önemli bir artışa işaret ediyor.

Büyük bir tedarikçi olmasa da Birleşik Krallık, İsrail’e savunma ekipmanı satan şirketlere lisans veriyor ve geçen yılki ihracatın toplamı en az 42 milyon pound. Başbakan Rishi Sunak, muhalefet partilerinin Gazze’deki yüksek sivil ölümleri nedeniyle bu lisansların iptal edilmesi yönündeki çağrılarına rağmen Birleşik Krallık’ın ihracat lisanslama rejiminin sıkı ve değişmeden kaldığını teyit etti.

Kanada 20 Mart’ta yaptığı açıklamada 8 Ocak’tan bu yana İsrail’e silah ihracatını durdurduğunu ve silahların insancıl hukuka uygun olduğuna dair güvence beklediğini duyurdu. Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından bu yana Kanada 28.5 milyon C$’ın üzerinde yeni izin vermişti.

Hollanda da bir mahkeme kararının insancıl hukuku ihlal etme riskine işaret etmesinin ardından Hollanda depolarından İsrail’e F-35 jet parçalarının sevkiyatını durdurdu. Hollanda hükümeti bu kararı temyize götürüyor.

Bu ülkeler tarafından silah ihracatının askıya alınması ve durdurulması, bu tür silahların çatışma bölgelerinde kullanımı ve uluslararası insancıl hukukla uyumu konusunda artan endişeleri yansıtmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu