Yaşam

“Alkol Almak Gibi Bir Şey” Diyen Var! Kalbi Durduktan Sonra Hayata Dönen Kişiler Deneyimlerini Anlattı

Son vakitlerde yapılan bir araştırmaya nazaran kalbi duran şahısların vefat anında şuurunun açıklanamayan bir biçimde açık olduğu saptandı. Bununla ilgili kalbi durduktan sonra hayata dönen bireylerle çalışan araştırmacılar, iştirakçilerin öldükleri sırada gördüklerini hatırlayabildiklerini kaydetti.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/kalbi-du…

Araştırmaya CPR yani kalp masajı yahut yapay teneffüs ile hayata döndürülen ve hastanedeyken kalp atışları duran 126 erkek ve bayan katıldı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta Mayıs 2017 ile Mart 2020 ortasında gerçekleştirilen araştırmada  daha evvel mevte yakın tecrübe yaşamış 567 kişi belirlendi. Araştırmaya 25 hastaneden hayatta kalan 126 kişi katıldı.

Kalbi durduktan sonra kalp masajı ile hayata geri dönen şahısların yaklaşık yüzde 20’si görünürde bilinçsizken “bilinçli ölüme yakın deneyimler” yaşadığı tespit edildi.

Katılımcılar tıpkı şuuru açıkmış üzere düşünebildiğini ve değerlendirebildiğini beyan ettiler. Araştırmacılar aktarılan vefat tecrübelerinin halüsinasyonlar, hayaller, sanrılar, yanılsamalar yahut CPR kaynaklı şuurdan büsbütün farklı olduğunu açıkladılar.

Ölüm anında kişinin yaşayan bir insanın beyin dalgalarına sahip olduğu ortaya çıktı.

Ek olarak, araştırmaya bilinmeyen beyin aktivitesi testleri de dahil edildi. Deneklerin gama, delta, teta, alfa ve beta dalgaları beyin aktivitesinde ani artışların olduğunu gösterdi. Aslında bu beyin dalgaları insanların şuurlu olduklarında, düşündüklerinde, anıları canlandırdıklarında yahut yeni bir şey algıladıklarında açığa çıkan yüksek zihinsel fonksiyonlardır.

“Araştırma içsel şuurlu tecrübe yaşadıklarına dair ispatlar sunuyor.”

Araştırmanın baş araştırmacısı PhD, Sam Parnia, ‘Bu hatırlanan deneyimler ve beyin dalgası değişiklikleri, sözde ölüme yakın deneyimin ilk işaretleri olabilir ve onları ilk kez büyük bir çalışmada yakaladık’ tabirlerini kullandı: “Sonuçlarımız, ölümün eşiğinde ve komada olan insanların, sıkıntı olmadan farkındalık da dahil olmak üzere benzersiz bir içsel bilinçli deneyim yaşadıklarına dair kanıtlar sunuyor.”

Ölüm anı görülenler ve kişinin davranışları alkol aldıktan sonraki hale benzetildi.

Yüksek oranda alkol alımında disinhibisyon olarak da bilinen serebral korteksin icra ettiği denetimin azalması ya da kaybolması durumu ortaya çıkar. Olağanda hatırlamayacağınız ve yapmayacağınız şeyleri yaşarız. Mevt anında da kişi bu türlü bir yüksek bilince erişiyor ve ölüm anında erken çocukluktan vefata kadar olan kanılar canlanıyor. Bunun neden olduğu ise şimdi bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu