Haber

Avcılar’da okulda otobüsün altında kalan Eylül’ün davası karara bağlandı

İstanbul’un Avcılar ilçesindeki Mehmetçik İlköğretim Okulu’nda 7 Kasım 2019’da servis otobüsünün altında kalan 8 yaşındaki Eylül Mirzaoğlu’nun okul müdürü hakkında açılan davada karar açıklandı.

Duruşma, Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tarafların avukatları da katıldı.

Mahkeme, okul müdürünü ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak iyi hal indirimi uygulanarak 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme sanıklar hakkında hükmün açıklanmasının ertelenmesine de karar verdi.

İddianameden

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli okul müdürü Umur Buğa hakkında soruşturma izni verildiği belirtildi. İddianamede, “Şanlı Umur Buğa suçlamayı kabul etmedi. Okul Servis Araçları Yönetmeliği çerçevesinde okul alanı içerisinde araç bırakma noktaları belirlenmemiş, ulaşım araçlarında ve ulaşım faaliyetlerinde çalışan personelin okul alanını kullanmasına yönelik düzenleme yapılmamıştır.vurgulanmıştır.

MEB Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde yapılması gerekenlere de değinilen iddianamede, “Nöbetçi öğretmenin nöbet sırasında uyulması gereken esaslara ilişkin görev yönergesinin okul idaresince hazırlandığı ve öğretmenlere imzaları karşılığında yazılı olarak tebliğ edilmediği, diğer personel ilgili mevzuat çerçevesinde okul müdürü tarafından belirlenmiş ve ilgili kişilere yazılı olarak bildirilmemiştir.”söylendi.

“Yönetim düşük düzeyde ikincil bir hatada”

Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi raporunda, “Kazaya karışan servis aracının bahçeye girmesini engelleyecek veya bu aracın sürücüsünün güvenli bir şekilde manevra yapmasını sağlayacak tedbirleri almayan idare, olayda küçük ikincil kusurlara sahip sayılır”bulgular yer aldı.

Umur Buğa’nın ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

“Kızım evden okula gidiyor cenazesi geliyor”

Duruşmanın ardından Eylül Mirzaoğlu’nun babası Cahit Mirzaoğlu karara tepki göstererek temyize gideceklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“İhmalkar okul müdürünün davası vardı. Hak etmediği, bizim hiç istemediğimiz bir ceza aldı. 1 yıl 8 aydır bu bizi tatmin etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. İtiraz ediyoruz kızım evden okula gidiyor cenazesi geliyor.

“Bir insanın hayatı bu kadar ucuz mu”

Okul bahçesinde böyle bir ihmal yok. Kızım okul bahçesinde hayatını kaybettiyse bunun sorumlusu servis, servis firması, şoför, okul yönetimi ve okul müdürü yanılıyorlar. Bu mahkeme kararını şiddetle kınıyor, reddediyor, itiraz ediyorum. Ben kamuoyunun vicdanına bırakıyorum, bir insanın hayatı bu kadar ucuz mu?

“El sallayarak dışarı çıkmak”

1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmak aslında hapse girmeyecek. Servis şoförü de yaklaşık 1 yıl önce 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak pandemi nedeniyle cezaevine girmedi ve dışarıda el sallayarak dolaşıyor.

“Okul müdürünün ne kadar ihmalkar olduğu ortada”

Bu süreçte acımız hiç azalmadı. Normalde alınan hiçbir karar bizi tatmin etmez, kızım da geri gelmez. Ama en azından hak eden cezalandırılmalı. Olayda ihmali olmayan birini şikayet edemeyiz. Tüm ihmalkar olanlar kamerada görülüyor. Bütün kameralarda var. Okul müdürünün ne kadar ihmalkar olduğu belli, biz de şikayetçi olduk.

“Böyle bir insana çocukları nasıl emanet ederiz”

Adalete güveniyoruz, umarım hak ettikleri cezayı alırlar. Cezayı duyunca şok oldum. 1 yıl 8 ay, aslında şu anda bir görevde. O başka bir okulda suçlu. Çocukları böyle bir insana nasıl emanet edebiliriz? Orada da öteki kabahat işler.”

Olayın tarihi

Avcılar’daki Mehmetçik İlköğretim Okulu’nun bahçesine 7 Kasım 2019’da giren servis aracının altında kalarak hayatını kaybeden Eylül Mirzaoğlu’nun ölümüne neden olan servis şoförü Hüseyin Yıldırım’a da dava açıldı. sürücü yargılandı, mahkeme 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tahliyesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu