Ekonomi

Kazanç çağrısı: ATI güçlü sonuçlar elde ediyor, havacılık ve savunma konusunda iyimser

ATI, havacılık ve savunma sektöründe önemli büyüme ve güçlü operasyonel performansla 2023’ün dördüncü çeyreği için güçlü mali sonuçlar bildirdi. Şirket, 161 milyon $’lık düzeltilmiş FAVÖK ile art arda altıncı çeyrekte 1 milyar $’lık gelir elde etti. ATI’nin özellikle envanter yönetiminde operasyonel verimliliğe odaklanması ve titanyum tedariki ile Nitinol altyapısına yaptığı stratejik yatırımlar, şirketi önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir büyüme için konumlandırdı. Endüstriyel pazardaki yumuşaklığa rağmen ATI, havacılık ve savunma pazarları için iyimser görünümünü korurken mevcut talep ortamını yönlendirmek için maliyet yapısını ayarladı.

Temel Çıkarımlar

 • ATI’nin dördüncü çeyreği, 1 milyar doları aşan gelir ve art arda altıncı çeyrekte 161 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK ile güçlü mali sonuçlar gösterdi.
 • Havacılık ve savunma sektörünün 2023’te %32 oranında büyüyecek olması pazarın büyümeye devam edeceğine dair iyimserliği artırıyor.
 • ATI, titanyum tedarikini genişleterek kapasitesini 2024 yılına kadar %45, 2025 sonuna kadar ise %80 artırmayı hedefliyor.
 • Confluent’in ATI’nin Nitinol altyapısına yaptığı 50 milyon dolarlık yatırım, kalp stenti üretim kapasitesini üç katına çıkaracak.
 • Endüstriyel pazardaki zayıf talebe rağmen ATI, rekabetçi kalabilmek için maliyet yapısını yeniden ayarlıyor.
 • Şirket, 2023 yılında 165 milyon dolar serbest nakit akışı elde etti ve bilançosunu düzeltmek için adımlar attı.
 • ATI, güçlü havacılık ve savunma talebi ve toparlanan endüstriyel taleple birlikte 2024 yılının ikinci yarısının güçlü geçmesini bekliyor.

Şirket Görünümü

 • ATI, 2025 yılına kadar 5 milyar doların üzerinde satış ve 1 milyar dolarlık FAVÖK hedefliyor.
 • Şirket, 2024 yılında hisse başına kazancın ve nakit akışının artacağını öngörüyor.
 • Beklentiler arasında havacılık ve savunma sektörlerinde güçlü talep ve 2024 yılının ikinci yarısında endüstriyel talepte toparlanma yer alıyor.
 • ATI, 2025 ve 2027 mali hedeflerine bağlılığını sürdürüyor.

Ayı’nın Öne Çıkan Noktaları

 • Endüstriyel pazardaki talebin zayıf kalması operasyonel ayarlamalara yol açıyor.
 • 2024 yılının ilk çeyreği, ağır hava koşulları ve erime aksamaları nedeniyle yoğun nakit kullanımı görecek.
 • 2023’ün 4. çeyreğinde nikel fiyatlarındaki düşüşler, sözleşme geçiş mekanizmaları nedeniyle iş üzerinde gecikmiş bir etki yaratabilir.

Yükselişin Önemli Noktaları

 • ATI’nin havacılık ve savunma segmenti, 2023’te %32’lik bir artışla önemli bir büyüme kaydetti.
 • Şirket, geliri ve marjları artırması beklenen titanyum kapasitesinin genişletilmesi için uzun vadeli sözleşmeler imzaladı.
 • ATI’nin ticari havacılık satış sonrası pazarında jet motoru değiştirme modüllerine yönelik yüksek talep yaşanıyor.

kaçırıldı

 • ATI ilk çeyrekte uçak gövdesi ve savunma segmentlerindeki darboğazlar da dahil olmak üzere zorluklarla karşılaştı.
 • Erimelerin yaklaşık %50’si plansızdı ve bu da uzun aksama sürelerine neden oluyordu.

Sorular ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • CEO, güçlü ve artan müşteri talebiyle havacılık ve savunma pazarlarına duyulan güveni dile getirdi.
 • CFO, metal fiyat hareketlerinin segment FAVÖK’ü üzerindeki etkisini ve hissedarlara sermaye getirisi stratejisini tartıştı.
 • ATI, sözleşme hizmetleri ve tek arıza noktaları da dahil olmak üzere tedarik zinciri sorunlarını yönetir.

ATI’nin stratejik girişimleri ve operasyonel verimliliği, güçlü mali performansa ve gelecekteki büyüme konusunda iyimserliğe yol açtı. Endüstriyel segmentteki zorluklara ve bazı operasyonel aksaklıklara rağmen şirketin havacılık ve savunmaya odaklanması, titanyum tedariki ve Nitinol altyapısındaki genişlemeyle birlikte önümüzdeki yıllardaki iddialı hedeflerini karşılamak için iyi bir konuma sahip. Havacılık ve savunmaya yönelik iddialı güçlü talep ve toparlanan endüstriyel pazarla birlikte ATI, büyüme ve kârlılık yörüngesini sürdürmeye hazırlanıyor.

InvestingPro İçgörüleri

ATI’nin son mali sonuçları, özellikle havacılık ve savunmaya odaklanan bir şirketin yükselişte olduğunu gösteriyor. Bu sonuçlara daha fazla bağlam katmak için InvestingPro verileri ve ipuçları, şirketin finansal sağlığına ve geleceğe yönelik beklentilerine daha ayrıntılı bir bakış sağlıyor.

InvestingPro Verileri, ATI’nin 4,92 milyar dolarlık piyasa kapitalizasyonuna sahip olduğunu gösteriyor, bu da şubedeki değerli varlığını yansıtıyor. Şirketin F/K oranı 14,54 olup, kazançlara göre makul bir değerlemeye işaret etmektedir. Bu durum, 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ayda 11,78 seviyesinde daha da düşük olan düzeltilmiş F/K oranıyla da destekleniyor. Ayrıca, ATI’nin aynı dönemdeki gelir artışı %8,8 gibi yüksek bir seviyedeydi ve bu da şirketin büyüme yeteneğini gösteriyordu. Rekabetçi bir ortamda satış.

InvestingPro Tips’e dönersek, ATI yönetiminin aktif hisse geri alımı, şirketin değerine ve geleceğine duyulan güvenin bir işareti olarak öne çıkıyor. Üstelik analistler olumlu bir bakış açısına sahip ve şirketin bu yılki kârlılığını tahmin ediyor; bu da şirketin 2024’teki hisse başına kazanç ve nakit akışı büyümesi beklentileriyle uyumlu.

ATI’nin finansal verilerini ve gelecek tahminlerini daha derinlemesine incelemek isteyen okuyucular için ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. Bunlar arasında ATI’nin likiditesi, likit varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini aşıp aşmadığı ve şirketin son on iki ayda kârlı olup olmadığı gibi bilgiler yer alıyor. ATI’nin temettü ödemediğini de belirtmekte fayda var; bu da gelir odaklı yatırımcıların dikkate alması gereken bir faktör olabilir.

InvestingPro aboneliği şu anda %50’ye varan indirim sunan özel bir Yeni Yıl indirimindedir. Bu teklifi geliştirmek için 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim kazanın. “SFY24” veya 1 yıllık abonelikte %10 ek indirim için “SFY241Kupon kodunu kullanın ” Bu aboneliklerle yatırımcılar, bilinçli yatırım kararları vermede çok değerli olabilecek kapsamlı bir görünüm sağlayan ATI’deki toplam altı InvestingPro İpucuna erişebilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu