Haber

Lüleburgaz’da CHP’nin adaylık tartışması: Serap Ürün tepki gösterdi

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde Murat Gerenli’nin CHP adayı olduğunun açıklanmasıyla belediye başkan adaylarından Serap Ürün, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e sert tepki gösterdi.

CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nın haftalık toplantısında belediye lider adayı olarak belirlenen Murat Gerenli, kürsüye çıkarak adaylığını açıkladı. Gerenli’nin konuşmasının ardından söz hakkı isteyenler kürsüye gelirken, belediye başkan adaylarından Serap Ürün, Özgür Özel’in sözlerini hatırlatarak “demokrasi” çağrısında bulununca, İl Başkanı Bora Terzi ve belediye başkanından tepki geldi. Murat Gerenli’ye destek veren üyeler. Gerginliğin arttığı toplantıda bağırışların ardından basın mensupları dışarı çıkarıldı ve toplantı basına kapalı olarak devam etti. Pek çok vatandaş bu duruma sosyal medya platformlarından tepki gösterdi.

Süreç nasıl ilerledi?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, genel başkan seçilmeden önce kırmızı çizgisinin ön seçim ve demokrasi olduğunu vurguladı. Parti üyeleri ve aday adayları da hem sahada hem de sosyal medyada belediye başkan adayının ön seçimle belirlenmesi gerektiğini belirtti. CHP birçok ilçede ön seçim kararı alırken, Lüleburgaz’da belediye başkan adayı atama usulüne göre belirlendi ve mevcut Belediye Başkanı Murat Gerenli aday gösterildi. Bu süreçte CHP Lüleburgaz Belediye Başkan adaylarından Özgür Kaya, 11 bin ıslak imza toplayarak “halk ön seçim istiyor” diyerek talebini genel merkeze sundu. CHP il ve ilçe yönetimleri de ön seçim talepleri olduğunu genel merkeze iletti. Belediye başkan adayının atama usulüne göre belirlenmesinin ardından adayların bir araya gelerek bağımsız adayı destekleyeceği iddia edildi. Bu kişiler arasında partinin adayları Özgür Kaya, Hakan Dedeoğlu, Serap Eser ve eski Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın da yer aldığı iddia edildi. – KIRKLARELİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu