Haber

Marmara Denizi’nde Müsilaj Endişesi Sürüyor

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı dalış yaparak incelemelerde bulundu. prof. Dr. Mustafa Sarı, “Tekirdağ, İstanbul Fenerbahçe, Mudanya, Gemlik Körfezi ve Erdek’te de benzer bir görüntü görmeye başladık. Şimdi kaymaklı müsilajı görüyoruz.” prof. 11 çeşit müsilaj olduğunu vurgulayan Sarı, kaymaklı müsilajın başlangıç ​​seviyesi olduğunu söyledi.

2 yıl önce Marmara Denizi’nde ortaya çıkan ve neredeyse tüm Marmara Denizi’ne yayılan müsilaj kabusu geri dönüyor. Tekirdağ, İstanbul Fenerbahçe, Mudanya, Gemlik Körfezi ve Erdek’te kaymaklı müsilaj tespit edildi. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Koyu’nda dalış yaparak incelemelerde bulundu. Yosun çoğaldığını tespit eden Prof. Dr. Sarı, Bandırma Edincik kıyılarında yüzeye çıkan kremsi müsilajın fotoğraflarını paylaştı. prof. 11 çeşit müsilaj olduğunu vurgulayan Sarı, kaymaklı müsilajın başlangıç ​​seviyesi olduğunu söyledi.

“ALGAL BÜYÜME 2 AYDIR DEVAM EDİYOR”

prof. Dr. Mustafa Sarı, kaymaklı müsilajın görüldüğü bölgelerle ilgili olarak, “Cumartesi gününden itibaren Marmara Denizi’nin çeşitli kıyılarından benzer görüntüler akmaya başladı. Tekirdağ, İstanbul Fenerbahçe, Mudanya, Türkiye’de emsal bir görüntü görmeye başladık. Gemlik Körfezi ve Erdek.Bu görüntü 2021 yılında karşılaştığımız felaket boyutundaydı.Doğal olarak 11 farklı müsilaj olduğu için halk tedirgindi.Bizim ‘kremsi müsilaj’ dediğimiz şey bu.Artık polen var. Bu görselde müsilajın 3 tetikleyicisi var.Birincisi küresel iklim değişikliğine bağlı olarak olağan dışı deniz yüzey sıcaklığı artıyor,ikincisi deniz kurallarındaki durgunluk yani oburluk kirliliği.Bu üçü bir araya geldiğinde musilajla felakette karşılaşıyoruz. büyüklüğündeydi.Mevsim kuralları çok kuraktı.Bu kuraklıktan dolayı daha önce uyardım, ‘Bu şartlar devam ederse musilaj riskiyle karşı karşıya kalırız’ dedim. Ben sürekli dalıyorum biliyorsunuz 2 aydır devam eden bir yosun oluşumu var neden kaynaklanıyor denizin nitrojen ve fosfor yükü çok yüksek olduğu için deniz suyu sıcaklıkları da çok yüksek. Bu koşullarda organizmalar hızla çoğaldı. Artınca görüş mesafesi 2 metreye kadar düştü. Yüzeyden itibaren görüş mesafesi 25 metreye kadar düşüyor” dedi.

“ŞARTLAR DEĞİŞMEDEN SONUÇ DEĞİŞMESİNİ BEKLENEMEZ”

prof. Mustafa Sarı, “Halk bunu yüzeye çıkan sarı-kahverengi köpüklerle tanıdı. Müsilajın sadece bir şekli. Çubuk, topaklanma, şerit müsilaj aşamaları var. Şimdi şerit müsilaj haline gelmedi. .Başlangıç ​​aşamasındadır.Alglerin salgılarından çıkıyor bu salgıların çoğalması var.Çoğalması nedeniyle salgılar arttı ve artık kremsi müsilajı görüyoruz.2021 yılında karşılaştığımız müsilaj tekrar görünür hale geldi. nisan ayının ortalarında ekim ayındaki şerit müsilajını daha görünür olmadan görüyorduk ve uyarıyorduk. Kurallar değişmeden olay değişecek. Önümüzdeki yıllarda müsilajla tekrar karşılaşacağız. Riski ortadan kaldırmanın yolu, atıkların bir an önce arıtılarak denize gitmesini engellemekten geçiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu