Yaşam

Rize’de Hacere Orhan defilesi büyüledi

RİZE (İGFA) –Modacı Rizeli Hacere Orhan’ın defilesinde 22 modelin defilede sergilediği kıyafetler izleyenlerden büyük alkış aldı.

Hacere Orhan’ın hazırladığı ‘GEÇMİŞİN İHTİYACI, GELECEĞİN İLHAMI KEŞAN KUMAŞI’ adlı programda defilenin sunuculuğunu Ayla Kaymak yaptı, koreograf Asil Çağıl koreograf oldu.

Defilede Düzey İkbal Tulgar, Melike Yalnız, Jenya Krivenko, Tuğçe Tekin, Melissa Aslan, Elif Tokgöz, Şüheda Erkoç, Deniz Eser, Beste Viran, Sabina Shamuratova, Defne Çullu, Burcu Stripoğlu, Merve Karslı, Aleyna Yılmaz, Tuna Güngör , Barış Öngel, Uğur Gürbüz ve Furkan Yıldırım gibi başarılı ve taçlandırılmış modeller podyuma çıktı.

Keşan kültürünü gelecek nesillere aktarmak istediğini söyleyen Hacere Orhan, “Kaybolmaya yüz tutmuş kültürümüzü yeni nesillerimize sevdirmeyi ve kullanmayı amaçladık. 580 yıllık bir ömre sahip olan örtümüzü her nesille birlikte yabancı şehir ve ülkelere ulaştırma çabası içerisinde biz de yaklaşık 6 yıldır üniversite olarak bir çalışma yürüttük. Yeni nesil artık kullanmıyor anladık ama eskiden anneannelerimiz Keşan tutkunuydu. Yıllar sonra geçmişin muhtaçlığı ve geleceğin ilham kaynağı kavramını yeniden gündeme getirmek istedik. Erkeklerin cebinde mendil, kadınların sırtında çanta, omuzlarında şalla keşanı yaşatmaya çalıştık.”

Keşan Kumaş’ın yaygınlaştırılması ve turistik amaçlı kullanımının yaygınlaştırılmasının sağlanacağını kaydeden Orhan, insanlara ek gelir kapısı açması açısından oldukça değerli olan çalışmanın Türkiye’nin gelişmesine öncülük eden öncü bir proje olacağını söyledi. şehirlerin klasik kumaş ve kıyafetlerinin yaşatılması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu