Haber

Sabiha Gökçen 2. pistte test uçuşları devam ediyor

İSTANBUL (İGFA) –Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda basın açıklaması yaparak, çalışmalara ilişkin son bilgileri paylaştı.

Bakan Uraloğlu, ikinci pist sayesinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasitesinin iki katına çıkacağını belirterek, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ikinci pistini iniş ve kalkışa uygun hale getirdiklerini, ILS test ve devreye alınarak uçuş muayene çalışmaları ve testlerinin devreye alındığını duyurdu. uçuşlar devam ediyor.

3 bin 540 metre uzunluğundaki ikinci pistle havalimanına en geniş gövdeli uçağın da iniş yapabileceğini belirten Bakan Uraloğlu, “1’i 3 bin 520 metre uzunluğunda, 1’i 3 bin 520 metre uzunluğunda olmak üzere 3 paralel taksi yolu” dedi. 3 bin metre ve 1 adet 2 bin 400 metre uzunluğundaki pistler de proje kapsamında. 2. Ayrıca pist, hızlı çıkış taksi yolları ve pistlerden ulaşımı sağlayan kontak taksi yollarının inşaatını, elektrik ve elektronik imalatlarını da tamamladık. orta apron pisti, 2. pist inşaatına ek olarak 46 uçak kapasiteli Orta Apron, 40 uçak kapasiteli Kargo Apronu, Teknik blok, itfaiye ve garaj inşaatı. 19 bin m2 kapalı alana sahip ve 91 metre yüksekliğindeki Hava Trafik Kontrol Kulesi gibi bina da ödüle layık görüldü. Yeni hava trafik kontrol kulemiz 9 Ocak 2023 tarihinde hizmete açıldı. O günden bu yana hizmete açıldı. tüm ATM sistemleriyle 7/24 hava trafik operasyonlarına hizmet vermektedir. “Kargo Apronu beton kaplama üretimlerimiz devam ediyor” dedi.

ÖNGÖRÜSÜ VE VİZYONU OLMAYAN ELEŞTİRİLER

“Sabiha Gökçen Havalimanı inşaatını Tuz Gölü’ne alabalık tesisi inşaatıyla özdeşleştirenlere değinen Bakan Uraloğlu, “Uçağın inmediği yere havalimanı yapan başka bir ülke gördünüz mü?” diye eleştirdiler. Proje kapsamında yaptığımız TEM Bağlantı Yolu ve Tünel çalışmalarına anlam veremediler ve sosyal medyada paylaşımlarda bulundular. “Dağların olmadığı yere tünel yaptıklarını iddia ederek yalan ve asılsız paylaşımlar yayınladılar. Aslında tüm bunlarla kendi öngörüsünü, beceriksizliğini, vizyonsuzluğunu ispatladılar” dedi.

Bakan Uraloğlu, 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 11 trilyon dolarlık ticaret hacmine sahip 67 ülkeye 4 saatlik uçuş mesafesinde olmanın coğrafi avantajına sahip bir ülke olduğumuzu vurguladı.

“Bu kapsamda 2003 yılında başlatılan Bölgesel Havacılık Politikası ile havacılık sektöründe sadece kayıp yılları telafi etmekle kalmadıklarını ifade eden Erdoğan, “Geçen ağustos ayında havalimanlarımızda yaklaşık 25 milyon yolcuya hizmet verdik. Tüm havalimanlarımızda 2023 yılının ilk 8 ayında 143 milyon 360 bin, 2003 yılında ise 34 milyon yolcu ağırladık.” “Yolcu sayımızı neredeyse ikiye katlayarak milyondan 5’e çıkardık”. “Yatırımlarımıza devam etmekte kararlıyız” ve havacılık alanında başarılar. Yozgat Havalimanı ve Bayburt Gümüşhane Havalimanı projelerimizde çalışmalar devam ediyor. Kamu Özel İşbirliği ile hayata geçirdiğimiz bölgesel havalimanı olacak Çukurova Havalimanı’nı da tamamladık. “Yine devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 197 milyon Euro yatırım yapıyoruz ve 25 yılda 297 milyon 100 bin Euro kira bedeli alacağız” dedi.

Bakan Uraloğlu, havacılık sektöründe rekor artışların devam edeceğini belirtti.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 2023 yılının ilk 8 ayında yaklaşık 150 bin uçuş trafiği gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Uraloğlu, “Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 131 bin civarındaydı. Yine yolcu sayısı da yaklaşık olarak 131 bin civarındaydı. Geçen yılın aynı döneminde 19 milyon 700 bin olan bu yıl 24 milyon 300 oldu.” “Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23’lük bir artış var ve bu sayının önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

cekerekajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu