Teknoloji

Seçim Döneminde Sosyal Medyaya Harcanan Para Ortaya Çıktı: Tam 500 Milyon Lira!

31 Mart Pazar günü Türkiye bir kez daha sandık başındaydı. 61 milyondan fazla seçmen, önümüzdeki 5 yıllık için yerel yönetimleri belirledi. Bu dönemde seçmenlerin teveccühünü kazanmaya çalışan siyasi partiler, adaylar ve diğer organizasyonlar dijital pazarlamaya ciddi kaynak ayırdı. Son bir ayda yapılan dijital pazarlama harcamaları da belli oldu. 

Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, son bir aylık sürede yapılan harcamanın boyutunun 500 milyon TL’yi aştığını ifade etti. Kaplan, Cumhuriyet Halk Partisi bu dönemde 32 milyon TL’nin üzerinde harcama yaparken, en yakın rakibi olan AK Parti ise son 30 günde 6.8 milyon TL’ye yakın dijital reklam harcaması gerçekleştirdi. Dijital reklamlarda özellikle seçimin kaderinin belirleyici kitlesi olarak emekliler hedef alınarak Facebook reklamların ağırlık verildi.” ifadelerini kullandı. 

Reklamlar ağırlıkla Facebook’u hedef aldı

Yasin Kaplan’ın açıkladığı harcama rakamları şu şekilde oldu:

CHP32 Milyon TL
Ak Parti6,8 Milyon TL
Deva Partisi4,7 Milyon TL
Saadet Partisi2 Milyon TL
MHP1,4 Milyon TL
Ekram İmamoğlu5,3 Milyon TL
Murat Kurum5,1 Milyon TL
Mehmet Altınöz2,5 Milyon TL
Hamza Dağ2,4 Milyon TL
Haber içerik ve blogları150 Milyon TL

Emeklilerin seçimin kaderini belirleyen önemli bir kitle olduğunu düşünen siyasi aktörlerin bu yüzden özellikle Facebook’a yöneldiğini belirten Kaplan, “Diğer kısım ise genellikle Instagram, Youtube ve TikTok gibi platformlarda yoğunlaşmış durumdadır. Bu süreçte video reklamlarının daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Bu süreçte Youtube, Türkiye’de en çok kullanılan video platformlarından biri olarak siyasi parti ve liderlerin önemli bir mecrası haline geldi. Genç kitleyi etkilemek amacıyla TikTok da tercih edilen platformlardan biri oldu.  Ancak, TikTok’un reklam politikaları biraz daha katı olduğu için partiler genellikle burada influencerları kullanarak içeriklerini yaymaya çalıştı. Aynı zamanda arama motorlarında ve görüntülü reklam alanlarında da reklam harcamaları yapıldığı görülüyor. Google’ın display alanlarında yapılan harcamalarının 150 Milyon TL olduğunu söyleyebiliriz” dedi. 

Kaplan ayrıca bazı siyasi parti ve liderlerinin bu süreçte hata yaptığını ve geç saatlerde atılan reklam mesajları ile KVKK’yı ihlal ettiğini de ifade etti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu