İş

Bakan Bilgin: Ücretlerdeki vergi dengesizliğini çözeceğiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Ankara’da düzenlenen Türk Metal Sendikası 17. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Bakan Alım burada yaptığı konuşmada, “Ücretler üzerinde hala vergi dengesizliği olduğunu biliyorum. Hem Türk-İş’in hem de TİSK başkanının benim de üzerinde çalıştığım bu konuyu çözmek için imzasıyla bana getirdiği bir konu var” dedi. .Onu da çözeceğiz inşallah.”

Enflasyonun işçilerin sabit gelirlerini yok ettiğini belirten Bilgin, “Biz buna karşı sosyal devletin sorumluluğunda çeşitli tedbirler aldık. öğrencilik yıllarımda ankara’da bir tekstil atölyesi sadece asgari fiyattan değil tüm fiyatların getirisinden taban fiyat oranında vergi hariç olması bakanlığım döneminde hazırladığım çalışma ve 1990’larla birlikte hayata geçirilmiş ve uygulamaya konulmuştur. Ancak yine de fiyatların üzerinde bir vergi dengesizliği olduğunu biliyorum. Üzerinde çalıştığım bir konu var. Onu da çözeceğiz inşallah. ‘Seçimden önce yapalım, seçimden önce bitirelim’ gibi bir derdim yok.

Geçici işçi sorununu çözdüklerini ifade eden Bilgin, “2000 yılında Demiryolları Genel Müdürüydüm. O dönemde süreksiz personel sorunu ile karşı karşıya kaldım. O dönem bende de süreksiz işçiler vardı ve halen devam ediyorlar. Bugün var. ‘Bu bitmeyen geçici bir emek’ dedik ve o sorunu da çözme imkanımız oldu. Ne mutlu bize. O yüzden her sorun çözülebilir bir sorun bence. EYT olmamış bir sorun oldu. yirmi yılı aşkın süredir EYT’nin sorunu çözüldü EYT üyelerinin çoğu 950 bin civarında işçiydi onların sorununu çözdük 1 Nisan itibari ile hak edenler iki maaşla çalışacak biz de istihdam olanaklarının önünü açtık.Sosyal güvenlik takviye primini indirdik ve patronların çalışmasına izin verirse avantajlı olmasını sağladık.Bazı kuruluşların yeniden taşeronluğa başvurması sonucu artan rakamlar var.Çözeceğimize söz verdim. bu sorun. En son kapattığım belge süreksiz personel belgesiydi. Şimdi bu önümüzde. Bunu da çözeceğiz, kimse merak etmesin.” (EKONOMİ HİZMETİ)

haberdemirkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu