Ekonomi

Kripto baharı ne zaman başlayacak? Morgan Stanley tahminini paylaştı

Investing.com – Küresel bankacılık devi Morgan Stanley’nin Varlık Yönetimi Bölümü “Kripto Baharı Gelecek mi?” Kripto para döngüsü ve 2024 yılında gelecek başlıklı bir rapor yayınlayarak bitcoinYarılanma olayına odaklandı.

Bitcoin, yıl boyunca küresel piyasalarda yaşanan birçok aksilik ve belirsizliğe rağmen 25.000 dolar bandını korumayı başarırken, yatırımcıların yılın büyük bölümünde 25.000 – 30.000 dolar aralığında işlemlerini gerçekleştirdiği görüldü. Bitcoin için kısa vadede en büyük beklenti Bitcoin ETF’siHer ne kadar onayı olsa da asıl odak noktası 4 yılda bir gerçekleşen etkinliklerdir. yarıya indirmekBir olay olarak değerlendiriliyor.

Morgan StanleyRaporu yazan analist Denny Galindo, kripto varlık döngüsünü 4 mevsime benzeterek önümüzdeki dönemlerde hangi aşamaların yaşanabileceğine dair görüşlerini paylaştı.

Galindo yarılanma aşamasını yaz sezonuna benzetirken, bu dönemde Bitcoin ödüllerinin yarıya indirilmesiyle oluşacak kıtlığın etkisinin ciddi fiyat artışlarını tetikleyebileceğini düşünüyor. Bitcoin’in yaz olarak adlandırılan dönemde bir önceki en yüksek seviyesini aşmasının ardından yeni yatırımcı girişinde artış beklenirken, kripto para biriminin ana akım medyanın gündemine geri dönmesi bu talebi tetikleyen unsur olarak görülüyor. Bu aşama boğa piyasasının sonu olarak yorumlanıyor ve Sonbahar olarak tanımlanıyor.

Boğa piyasasının ardından ayı piyasasının güç kazanmaya başladığı dönem kripto kışı olarak tanımlanırken, yatırımcıların bu aşamada kar satışlarını hızlandırması bekleniyor. Geçmiş döngülere bakıldığında yaklaşık 13 ay süren bu sürenin ardından piyasanın soğumasıyla birlikte Bitcoin fiyatının dip bölgelerde istikrar bulduğu görülüyor.

4 yıllık dönemin bir sonraki döngüsüne kripto baharı adı veriliyor ve bu dönem yarılanmadan önceki süreyi ifade ediyor. Geçtiğimiz yıllardaki halving öncesi döngüleri gözlemleyen analist, Bitcoin’in dar bir bantta konsolide olduğunu vurguluyor ve bunun bir sonraki halvinge ve sonrasında başlayacak boğa piyasasına hazırlık olduğunu öngörüyor.

Kripto analisti Galindo, Bitcoin’deki volatil fiyat hareketlerinin genellikle yarılanma olayının hemen ardından gerçekleştiğini vurguluyor ve Nisan 2024 döngüsü sonrasındaki fiyat hareketlerine dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Kripto baharının başladığına dair ipuçları neler?

Morgan StanleyRaporunda kripto baharına işaret eden bazı önemli faktörleri şu şekilde sıraladı:

  • Geçmiş fiyat hareketleriyle karşılaştırıldığında, kripto kışında görülen dip seviye, son zirve bölgesinden 12 ila 14 ay sonra ortaya çıkıyor.
  • Bitcoin fiyatı rekor seviyelerden önemli bir düşüş gördü (tarihsel olarak ortalama %83’lük bir düşüş).
  • Bitcoin zorluğunun azaltılması. Madencilik şirketlerinin davranışlarını da yansıtan Bitcoin zorluğu, kripto baharı için kritik olarak görülürken, zorluktaki azalma, temel seviyelere ulaşıldığının bir işareti olarak değerlendiriliyor.
  • Bitcoin’e başlangıcından bu yana ne kadar fon aktarıldığını ölçen “Thermocap” katsayısındaki düşüş baz fiyatları yansıtırken, daha yüksek bir katsayının zirveleri işaret ettiği öngörülüyor.
  • Kripto para borsasındaki sorunlar da dibin yaklaştığının bir işareti olarak değerlendiriliyor. Öyle ki, kripto fiyatlarındaki düşüşün kripto para borsalarını zora soktuğu göz önüne alındığında, iflasların artması ve diğer olumsuz gelişmeler sektörün dibe vurduğunun sinyali olarak değerlendiriliyor.

Morgan Stanley raporunda, mevcut bilgilere dayanarak kripto kışının geçtiğini ve kripto baharının ufukta görünebileceğini öngörüyor. Ancak analistler bu olumlu yaklaşıma rağmen temkinli olmanın faydalı olduğunu düşünüyor. Bu bağlamda Morgan Stanley, geçmiş döngü bilgilerinin her zaman geleceği yansıtmayacağı uyarısında bulunurken, dış faktörlerin her zaman mevcut döngüyü bozabilecek bir etkiye sahip olabileceğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu