Haber

NATO’dan Kosova ve Sırbistan’a sorumluluk çağrısı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova ve Sırbistan’a sorumlu davranarak gerginlikten kaçınma çağrısında bulundu.

Stoltenberg, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Kosova ve Sırbistan arasında son haftalarda gerginliğin yeniden artması nedeniyle iki ülkenin liderlerini Brüksel’de bir ortaya getiren AB Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile konuştuğunu bildirdi.

Araç plakaları konusundaki uyuşmazlığın çözülememesinden hayal kırıklığı duyduklarını aktaran Stoltenberg, “Şu anda sorumluluk ve pragmatik çözüm zamanı. Gerginliğin yükselmesinden kaçınılmalı.” sözünü kullandı.

Stoltenberg, NATO’nun Kosova Barış Gücünün her türlü duruma karşı tetikte olduğunu ifade etti.

Kosova ile Sırbistan arasında bir süredir kimlik kartları ve araç plakaları dolayısıyla artan gerginlik üzerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, bugün Brüksel’de AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile farklı ayrı ve üçlü görüşmelerde bir ortaya geldi.

Liderlerin görüşmesinde gerginliği düşürecek bir tahlil üzerinde mutabakat sağlanamadı.

Kosova-Sırbistan gerginliği

Kosova hükümeti, temmuz sonunda Sırbistan’a mütekabiliyet ilkesi doğrultusunda “Sırbistan kimlik kartlarıyla Kosova’ya giriş/çıkış yapanlara süreksiz beyan formları verilmesi” ve “Sırp makamlarınca Kosova’daki Sırplara verilen araç plakalarının ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” ile ilgili kararların yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Kosova’daki Sırplar, buna reaksiyon göstererek ülkenin kuzeyindeki hudut geçişlerini kapatmış ve ülkede tansiyon artmıştı. Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile hudut kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılması kaidesiyle krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

Kosova tarafı, son olarak “yasa dışı” olarak nitelendirdikleri araç plakalarının yeniden tescil sürecinin Nisan 2023’e ertelendiğini, bu araçların sahiplerine evvel ikazda bulunulacağını, akabinde ceza verileceğini ve son olarak test plakalarının yerleştirileceğini bildirmişti.

Araç sahiplerine yapılan ihtar önlemi 1 Kasım’dan itibaren uygulanmaya başlanırken, Kosova tarafı artık araç sahiplerine para cezası uygulanacağını duyurmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu